• Roni Klein

Eurovision In Concert - The XL EditionINFORMACION:

Data: 14 Prill -  Amsterdam / Holandë (Mbretëria e Vendeve të Ulëta) Koncerti drejtohet nga: Cornald Maas & Edsilia Rombley (ESC 1998 + ESC 2007) Vendngjarja: AFAS LIVE – AMSTERDAM Biletat shiten në: Ticketmaster Cmimi i biletës:  47 Euro Të ftuar specialë: Sandra Kim (fituesja e ESC 1986 për Belgjikën) si edhe Maxine & Franklin Brown (ish pjesmarrës në ESC 1996)

Vendet dhe artistët e  konfirmuar deri tani:

* Shqipëria: Eugent Bushpepa – Mall

* Vendet e Ulëta (Holanda): Waylon – Outlaw In ‘Em * Armenia: Sevak Khanagyan – Qami * Gjermania: Michael Schulte – You Let Me Walk Alone * Spanja: Alfred & Amaia – Tu Cancion * Franca: Madame Monsieur – Mercy * Belgjika: Sennek – A Matter Of Time * Irlanda: Ryan O’Shaughnessy – Together * Austria: Cesar Samson – Nobody But You * Zvicra: ZiBBZ – Stones * Letonia: Laura Rizzotto – Funny Girl * Mbretëria e Bashkuar: SuRie – Storm * Cekia: Mikolas Josef – Lie To Me * Lituania: Ieva Zasimauskaitė – When we’re Old * Bjellorusia: ALEKSEEV – Forever * Danimarka: Rasmussen – Higher Ground * Australia: Jessica Mauboy – We Got Love * Islanda: Ari Ólafsson – Our Choice * Hungaria: AWS – Viszlát nyár * Sllovenia: Lea Sirk – Hvala, ne! * Mali i Zi: Vanja Radovanovic – Inje * Suedia: Benjamin Ingrosso – Dance you off * Polonia: Gromee feat. Lukas Meijer – Light Me Up * Finlanda: Saara Aalto – Monsters * San Marino: Jessika feat. Jenifer Brening – Who we are * Izraeli: Netta – Toy * Malta: Christabelle – Taboo * Serbia: Sanja Ilić & Balkanika – Nova Deca * Maqedonia: Eye Cue – Lost And Found * Moldavia: DoReDos – My Lucky day

* Bullgaria: Equinox– Bones

10 x Koncert - 10 x Albania

Shqipëria është i vetmi vend, që merr pjesë në çdo edicion të këtij koncerti. Edhe stafi i Eurovision Albania, ka vendosur që t'a ndjekë këtë koncert nga afër, duke e përcjellë atë me intervista, fotografi dhe video në kohë reale.


Vitin që kaloi, Lindita Halimi, shkaktoi mjaft lajm pasi refuzoi që të këndonte "playback". Ajo ndërpreu këngën, kur kuptoi se ishte "playback", duke thënë:- Kam ardhur për të kënduar live! 

Publiku i pranishëm në sallë, i dha një duartrokitje mjaft të fortë këngëtares tonë përfaqësuese në Eurovision për këtë veprim, duke e lënë këngëtaren që të këndojë live. Shikoni interpretimin e saj në Amsterdam, në videon e mëposhtme.


#EurovisionPreParties #Lindita #EugentBushpepa #ESC2018 #RTSH #Mall #Amsterdam #AllAboard

9 views0 comments